Thursday, May 25, 2017

Catrice Spring Edition


Catrice често има нови производи што е за пофалба особено многу актуелни за секоја сезона. Денес ќе читате за дел од тие што јас ги пробав.

The nude Blossom Collection


Да почнам од мојот омилен дел, сенките. Кога ја видов палетава беше љубов на прв поглед, самите бои зрачат со пролет, одлични се за секојдневен нежен изглед. Пигментацијата е одлична особено сум изненадена од светлите нијанси.
Во палетата добивате 9 сенки, 2 мат и 7 сјајни. Имате една за хајлајт и една темна за контурирање "затемнување" на окото.


Омилена ми е нијансата со боја на лосос, стои прекрасно на секоја боја на очи, и најчесто ја нанесувам секогаш на горниот дел на капакот.
Исто така со база имаат доволна долготраност за да бидете слободни да ги користите на дневна база. Палетава ми се допаѓа и многу често ја користам за секој ден затоа што самите нијанси се носливи ама сепак впечатливи, ви ја препорачувам ако сте љубители на вакви по нежни нијанси.


Catrice Couture Mascara


Ова ми е прва маскара на Catrice и можам да кажам слободно дека многу сум пропуштила. Прво што ми се допаѓа е четката, голема е па ги опфаќа дури и најмалите влакна, пластична е и со многу запци/влакна кои што совршено ги оделуваат трепките и се добива голем волумен. Самото паковање е прекрасно особено дизајнот на капакот многу ми се допаѓа.
Тектурата е средно густа па без многу труд се добива одличен ефект на трепките, јас најчесто нанесувам два слоеви. Ако сакате да пробате нешто ново, квалитетно а сепак со пристапна цена дефинитивно ви ја препорачувам маскарава е прекрасна.

Catrice Ombre Lipstick


Обожавам Омре ефект на усните и дефинитивно ми е една од омилените техники и често ја користам. Прв пат кармин со две нијанси видов во Sephora  на Benefit Cosmetics ама цената беше вртоглаво висока па не ни помислив да го купам. Catrice секогаш ги следи трендовите па имаат нивна верзија од кармините и нормално едвај чекав да ги пробам.
Паковањето е преубаво, не е класично за кармин него има форма на дијамант друг збор не ми текнува. Catrice секогаш ме изненадува со дизајнот, продуктите изгледаат многу скапо и луксузно.

Текстурта на карминот е прекрасна, многу мека и кремаста, не е многу сјајна ама не е ни мат, најважно се чувстува лесно на усните. Плус во самиот состав содржи масло од арган па ниту најмалку не ги суши усните.
Апликацијата е лесна само треба да се навикнеш. На горната усна апликацијата е многу лесна затоа што самиот кармин има истакнат врв, малце е почудно на долната усна затоа што карминот треба да го свртеш така што светлиот дел од карминот да биде во внатрешнот дел на усните а темниот на надворешниот дел.


Омбре ефектот е нежен, ништо драматично се добива ефект на пополни усни. Трае околу 3 часа после тоа треба да се нанесе повторно.
Има 6 нијанси од кои што јас ја имам 05 Please Tell Rosy впечатлива розева нијанса совршена за пролет.Целата колкција на производи многу ми се допаѓа, од карминот би купила и уште една неутрална нијанса само поради прекрасната тектура.

Friday, May 19, 2017

Prom | Special Occasion Inspired Make up

Матурите се веќе прикрај можеби и каснам со постот, ама летно време сите имаме повеќе прослави па можеби постов некогаш ќе ви биде од корист.
Денес ви спремив еден многу лесен ама сепак гламурозен мејкап изглед. Користев продукти само од брендот Rimmel, нивните производи се со пристапни цени ама сепак нудат одличен квалитет. Посебно би сакала да ја пофалам нивната течна пудра Lasting Finnish која што ми е омилена во последен период и секако следи посебна објава за истата.
Исто така и палетата за контурирање е одлична особено хајлајтерот е баш впечатлив и дава сличен ефект како The Balm Mary Loumanizer.

На очите прво нанесов од посветлите мат нијанси само на надворешниот дел на окото, потоа нанесов од потемните. Секогаш кога се шминкате прво нанесете посветли нијанси потоа добро изблендајте ги потемните. На капакот нанесов од третата нијанса розево златна, и од хајлајтерот од палетата за контурирање. Со тушот извлечете по драматчна линија особено ако нанесете плус вештачки трепки. Јас избрав водоотпорна маскара затоа што ми е попрактична кога се работи за шминка која што треба да ми трае подолго.

На лието прво нанесов од фиксаторот потоа од двете течни пудри и сето тоа го фиксирав со камена пудра. Потоа за контурирање ја искористив новата палета на Римел, истата може да се користи и на очите.

На усните користев светло кафеав кармин со розев подтон, ама со оваа комбинација на бои можете да експериментирате и со други нијанси. Имам природно дебели веѓи па веѓите само малку истакнав со моливче една нијанса потемна од мојата природна боја.Користени Производи:

Rimmel Lasting Finish Foundation 200 Soft Beige
Rimmel Lasting Finish Powder Soft Beige
Rimmel Perfect Match 102 Light Beige
Rimmel Fix & Go
Rimmel Sculpting Palette  Coral Glow
Rimmel Brow Pencil - Medium
Rimmel Magnif'Eye - London Nudes Calling
Rimmel Scandal Eyes Reloaded Waterproof Mascara
Rimmel Mat Eye Liner
Rimmel Matte Lipstick 700 TrendsetterThursday, May 11, 2017

Avon Anew Vibrating Facial Brush Review


Денес конечно ви пишувам рецензија на новата вибрирачка четка на Авон. Од вас добив многу пораки во врска со оваа четка па сега конечно можам детално да ви објаснам дали ми се допаѓа и како ја користам.

Долго време сакав ваква четка затоа што бев сигурна дека гелот нанесен со рацете не може доволно и целосно да ја исчисти кожата, ама цените беа вртоглаво високи па секогаш одложував за некој нареден ден. Авон излезе со нивна верзија и морав да ја пробам.
Е сега разликата од другите четки е што на Авон четката не се врти него само вибрира, и тоа за мене е баш плус, затоа што со помош на вибрирачкиот ефект целата нечистотија од порите излегува и плус се добива масажа на кожата.Јас ја користам скоро 2 месеци и кожата никогаш не ми била во подобра состојба. Прво ја чистам шминката со средство за отстранување на шминка, потоа на влажно лице нанесувам плус гел, на четката секогаш има уште остатоци од течната пудра иако предходно секогаш ја бришам кожата. Четката ги отстранува сите нечистотии од порите, после употреба кожата е многу мека, после 1-2 недели од користење ќе забележите многу по здрава кожа.


Ако користите шминка секој ден доволно е да ја користите еднаш дневно навечер, ако не користите шминка можете да ја користите неколку пати неделно.
Влакната не четката не се тврди ама не се ни премеки, според мене се совршено дизајнирани за да не ја иритираат кожата ама сепак доволно цврсти за да ги исчистат порите.


  • Начин на употреба: 
Користете го еднаш или два пати дневно зависи од потребата. Прво наводенете го лицето со вода и нанесете малку гел за чистење на лицето, наводенете ја и четката и со ротирачки движења масирајте го лицето 1-2 минути притоа избегнуваќи го пределот околу очите. Потоа исплакнете го лицето, отстранете ја главата од четката убаво измијте ја и оставете ја да се исуши.
Да не се става дикрекно под вода и да не се користи со пилинг за лице.


Четката се вади и пожелно е после 2 месеци да се менува или во зависност од тоа колку често ја користите. Јас си купив и една резервна цената беше околу 300 ден.

Многу сум задоволна од четкава и многу ви ја препорачувам, особено ако секојдневно користите шминка или имате проблематично лице. Во комбинација со гел соодветен за вашиот тип на кожа оваа четка прави чуда.

Friday, May 5, 2017

Best Drugstore Concealer?


Денес конечно ви пишувам пост за еден од моите омилени коректори а тоа е на Catrice течниот камуфлаж. Трошам веќе 5 паковање а дома имам и залихи за секој случај. 👼
Во текстот подолу ќе читате повеќе детали.
Паковањето му е класично за течен коректор. Ништо преелегантно или луксузно ама за цената е супер. Тоа што најмногу ми се допаѓа е самата текстура и нијансите. Текстурата е густа и кремаста ама сепак лесна и се суши во потполно мат финиш. Откако ќе се фиксира ја измазнува кожата и потполно се соединува со течната пудра и кожата ја прави совршена.


Ги имам сите 3 нијанси и сите се светли и прекрасни, омилена за зимски период ми е 005, а летно време ја користам 020 двете се со жолт подтон а 010 е со неутрален.


Покривноста му е средна до целосна, ама јас никогаш не нанесувам повеќе од еден слој затоа што сметам дека нема потреба. Исто така иако се фиксира во мат финиш сепак би ви препорачала да го фиксирате плус со пудра во прав или камена пудра.

На фотографијата подолу можете да видите пред и потоа од коректорот. Јас немам проблем со подочници и коректорот го користам само за осветлување. На фотографијата имам тенок слој од коректорот ако нанесете повеќе покривноста е поголема.


Мене не ми се собира во линии ама јас секогаш го фиксирам со плус камена пудра.
Исто така дека е водоотпорен и многу долготраен  е одличен за летно време кога температурите се повисоки. Супер функсионира и  како база за сенки или за хајлајт под веѓите.
Најдобро се нанесува со влажно сунѓерче за течна пудра.


Коректоров е предобар може да се користи за повеќе намени, многу ви го препорачувам.

Цена 239 ден.


Wednesday, May 3, 2017

Како вашата шминка да трае подолго?
Ако немате соодветна рутина за шминкање особено во летно време кога температурите се повисоки шминката може да ви изгледа размачкано или да ви се снемува од лицето.
Особено сега пролет/лето кога имаме повеќе прослави и шминката треба да ни трае подолго и да изгледа барем приближно добро како моментот кога ја нанесовме. Денес ќе читате за некои мои трикови и кои производи јас ги користам за совршена и долготрајна база. А ако базата ви е совршено нанесена целата шминка изгледа многу поубаво.

  • Нега на кожата

Многу е важно прво добро да ја исчистите кожата, со добар нежен гел за лице совршено ќе го отстраните вишокот на мрснотија и во комбинација со четка за чистење на лицето ќе направите благ пилинг за да ги отстраните мртвите клетки од површината на кожата.
Потоа нанесете добар хидатантен гел/крем за да избегнете пудрата да ги истакнува сувите делови од лицето. Јас преферирам да користам во вид на гел затоа што побрзо се впива во кожата, не изгледа мрсно на лицето а сепак се добива одлична хидратација.
Мој предлог за гел за чистење на кожата ако имате мрсна/комбинирана кожа е на Avene Cleance Gel, хидратантен гел на Avon Hydration Gel Cream.

  • База за лице
Порано ретко кога користев база затоа што сметав дека немам потреба, ама базата е таа што ќе направи порите да се се скоро невидливи и течната пудра поубаво да изгледа на лицето.
Плус некои бази даваат и мат изглед па пудрата подолго време ќе изгледа мат. Јас база нанесувам само на т-зоната.
Мој предлог за база е на Avon Mark мат базата. Имам веќе пишувано рецензија на блогот.

  • Течна пудра
Изборот на течната пудра е многу важен. Јас купувам најчесто течни пудри со полу мат ефект, или мешам една со сјајен луми финиш и една мат. Преферирам пудри со средна до целосна покривност. Омилен начин на нанесување ми е со влажно сунѓерче за пудра и секогаш се водам според правилото помалку е повеќе, прво нанесувам тенок слој на течна пудра па потоа додавам уште еден на местата каде што имам потреба.
Мој предлог за долготрајна течна пудра е на Revlon Colorstay oily/combo skin и Rimmel Lasting finnish Foundation во комбинација со Maybelline Fit me, Estee Lauder Double Wear.

  • Коректор
Коректор најчесто користам за хајлајт и го купувам барем во една до две нијанси посветла боја од мојот тен. Преферирам водоотпорен коректор со средна покривност и мат финиш.
Нанесетего под очите, на носот малку на брадата и на челото па потоа добро исенчајте го со сунѓерче за совршено да се соеднини со останатата шминка.
Мој предлог за коректор е на Catrice Liquid high coverage concealer.

  • Камена пудра или пудра во прав
За да ја фиксирате течната пудра и коректорот, нанесете тенок слој на камена пудра или пудра во прав. Ако имате сува кожа нанесете пудра во прав само на местата каде што нанесовте коректор за да спречите да се собере во линии или да исчезне во текот на денот.
Мој предлог за камена пудра е на Rimmel Stay Matte Powder.

  • Бронзер, хајлајтер и руменило
За да додатете боја на лицето користете мат бронзер за контурирање, хајлајтер и руменило. За хајлајтерот да ви трае подолго и да биде по интензивен прво нанесете хајлајтер со кремаста структура па потоа хајлајтер во камена текстура. 
Мој предлог за бронзер, хајлајтер и руменило е палетата на Fredoom Makeup.

  • Фиксатор
Последен ама најважен чекор е фиксаторот. Фиксаторот ќе направи целата пудра совршено да се " стопи " на лицето, шминката да изгледа по природно и да не се чувствува тешко на лицето и што е најважно шминката ќе трае со часови и ќе изгледа совршено како моментото кога сте ја нанеле.
Мој предлог за фиксатор е на Golden Rose и е еден од најдпобрите што ги имам пробано.Совет плус: Ако се шминкате сами за некоја специјална пригода избегнувајте производи кои што содршат spf т.е. заштитен фактор а да го избегнете лицето да ви изгледа премногу бело за разлика од останатиот дел од телото.