Tuesday, March 21, 2017

Absolute Me

"Подобро да ме мразат за она што сум, одошто да ме сакаат за нешто што не сум", ми е мотото во животот и секогаш се трудам да останам целосно своја безразлика на околностите. И според мене мислам дека не постои ништо поженствено од една жена што се чувствува убаво во своја кожа и има самодоверба.

BU стартува со нова кампања насловена Absolute Me и ги повикува сите девојки да креираат своја приказна на новата платформа www.absolutemestories.com/macedonia најдобрите приказни ќе освојат вредни награди.
Jас целосно ја подржав кампањата затоа што сметам дека темата е целосно слободна за да се изразите на ваш сопстен начин и да креирате ваша уникатна приказна.

Се што треба да направите е да се регистирате со вашиот Facebook или е-маил и да креирате ваш профил на кој треба да прикачите фотографии или видеа. Со цел да ја комплетирате вашата приказна и да можете да учествувате во наградната игра потребно е да прикачите минимум 5 фотографии или видеа, во најмалку два различни дена кои не мора да бидат последователни. По комплетирањето на вашата приказна, можете да креирате сопствено персонализирано видео кое ќе содржи некои од вашите фотографии кои ќе можете да ги споделувате на социјалните медиуми. Фотографии и видеа ќе можат да се прикачуваат се до крајот на активацијата. Секоја недела ќе се избира "Приказна на неделата" која ќе биде наградена (ќе бидат доделени 30 B.U. Absolute Me сетови) , а до крајот жирито ќе ги одбере добитниците на главните вредни награди (iPhone 7 32 GB Rose Gold и 2 карти за EXIT Festival).

Кампањата започнува на 15.03.2017 година и ќе трае до 15.05.2017 година.


@AmerDemishi Photography

Dress - Bik Bok ;  Jean Jacket - Levi's  ; Shoes - Polaris

Monday, March 20, 2017

Rimmel London Magnif'Eyes Palette ReviewДенес ќе читате за новите сенки на Римел, од кога ги објавив на мојот истаграм профил добивам пораки со прашања за нивниот квалитет.

Сенките морам да кажам се љубов на прв поглед, прво со самите нијанси кои што се прекрасни и малото практично паковање.
Имав потреба од една мала палета со сенки кои што се неутрални ама сепак ќе можам да направам и некој по драматичен изглед.Паковањето е пластично и со вградено огледало и добивате плус сунѓераст апликатор кој што иако мислев дека нема да го користам ми служи одлично за потеминте "метални" сенки и добивам поголема пигментација.
Од пигментацијата сум задоволна, освен од првите две сенки кои што имаат по различна твдра "кредаста" текстура па пигментацијата е послаба како што можете да забележите на фотографијата подолу.


Другите нијанси ми се одлични, имаат супер пигменација и текстура па предобро се нанесуваат и се сенчаат една со друга.
Долготајноста му е добра без база траат околу7 часа со база се додека не ја избришам шминката.

Јас сум задоволна и ви ја препорачувам да ја пробате. Се работи за една одлична палета со многу пристапна цена. 


Цена: 320 ден.

Tuesday, March 14, 2017

Avene Cleanace Gel ReviewНа блогот долго време немам пишувано пост за кои производи ги користам за нега на кожата затоа што постојано бев во потрага по нешто ново и подобро од предходното.
После многу испробани гелови за чистење на кожата од поевтини до по скапи ви пишувам за еден од најдобрите што ги имам пробано на Avene Cleanace Gel.

Гелов е наменет за комбинирана до мрсна кожа, одлично ја чисти кожата и лесно ги отстранува остатоците од шминка. Го користам секојдневно и ниту најмалку не ми ја суши кожата ниту не ми ја иритира. Јас имам комбинирана кожа и совршено ми одговара, плус не содржи алкохол што е голем плус. Исто така потребна е многу мала количина за цело лице па паковањето од 200 мл може долго да ви потрае.
Гелов го користам веќе 2 месеци и кожата ми е многу по чиста, изгледа по мат и порите се многу помалку видливи. 

Иако се работи за одличен гел сепак прво би ви препорачала шминката да ја отстраните со мицерална вода па потоа лицето дополнително да го измиете со овој гел за лице.

Можам слободно да кажам дека гелов е еден од најдобрите што ги имам пробано и во комбинација со термалната вода исто од Avene е нешто најдобро што му се случило на мојата кожа. Многу ви го препорачувам особено ако имате проблематична мрсна кожа.

Цена 790 ден


Sunday, March 12, 2017

Anesi Beauty ReviewЗа брендот Anesi прв пат дознав преку онлајн продавницата на Depileve и веднаш се заинтерсирав да ги пробам особено пилингот затоа што бев во потрага по нежен а сепак ефективен пилинг.
Денес ќе читате за маската и пилингот за лице од брендот Анеси а што мислам за нив ќе прочитате во текстот подолу.


Anesi Aqua Vital Exfoliant Review
Пилингот доаѓа спакован со пластична туба од 30мл. Текстурата е средно густа со бела боја и во самата текстура има ситни гранули. Самата текстура некако се чувствува мрсно на допир. Искрено овој производ ме изненади најмногу, при употреба не се чувствува ниту најмалку многу е нежен што го прави погоден за сите типови на кожа. После употреба кожата е премека изгледа и се чувствува многу чисто. 
Мене многу ми се допаѓа особено дека е многу нежен и не ми ја иритира ниту најмалку кожата а сепак ги чисти порите и нечисториите од кожата.
Јас го користам после туширање кога порите се отворени и тогаш добивам најмногу ефект.
Цена 590ден

Anesi Aqua Vital Masque 
Имам комбинирана кожа, ама оваа зима кожата ми беше толку сува што само хидратантен крем не беше доволно. Со маскава добив по сјајна кожа само по неколку употреби, кожата не ми изгледаше уморно него ми се врати стариот сјај. Сепак морам да напоменам ефектот не е видлив веднаш после првата употреба, веќе после неколку употреби може да се забележи сјајна и по нежна кожа и по изедначен тен.
Би ја купила повторно за зима кога когата бара повеќе нега.
Цена 540 ден.

Овие производи можете да ги најдете на shop.depileve.mk/

Sunday, March 5, 2017

Bourjois Volume Reveal Mascara & Feutre Slim Liner Review


Маскарата е еден од тие производи што ги трошам најмногу и затоа многу често купувам од различни брендови. Исто така обожавам тушеви во форма на фломастер, многу лесни се за употреба и прецизни за да извлечете по тенка или подебела линија.
Денес ви пишувам за маскара и туш од брендот Bourjois а што мислам за нив ќе читате во текстот подолу.

Bourjois Volume Reveal Mascara

Маскарата е спакована во убаво црно паковање, на едната страна има вградено огледало кое што е со доволна големина да биде функсионално.
Четката многу ми се допаѓа затоа што е мала, гумена и со многу влакна/запци во мала и голема величина. Текстурата на маскарата е со средна густина, црна и многу пигментирана и што е најважно при апликацијата нема шанци да се размачкате ниту не се разлева во текот на денот иако не е водоотпорна.

Ефектот на трепките што го дава е одличен. Ги раздвојува трепките и дава голема должина без да ги залепи трепките. Најомилено нешто од оваа маскара е тоа што без разлика колку слоеви ќе нанесете не се чувствува тежина и трепките не се залепени една со друга.
Мене ефектот многу ми се допаѓа и дефинитивно би ги пробала и другите маскари од овој бренд.

Цена 660 ден.

Bourjois Feutre Slim LinerТушов е најпрекрасен да си напишам од почеток и ми е еден од омилените што ги имам пробано од овој тип. Обжавам тушеви како фломастер затоа што скоро секогаш без многу труд добивам прецизна апликација.


Апликаторот е со совршена величина па прелесно се постигнува совршен Cat Eye. Има интензивна црна боја и што е најважно откако ќе се исуши трае се додека не ја избришам шминката.
Исто така иако го имам веќе еден месец и го користам скоро секојдневно не е исушен и бојата е сеуште интензивна како првиот ден кога почнав да го користам.

Многу ви го препорачувам да го пробате тушов затоа што е предобар и е еден од подобрите што ги имам пробано и секако дека би го купила повторно.Цена 575 ден