Wednesday, April 27, 2016

Spring Aqua Makeup Tutorial

Здраво, за денес имам еден нов туторијал со пролетна шминка. Блексав тен и сенка во светла тиркизна сенка беше мојот избор за ова видео, а и оваа комбинација на бои ја носев често последниов период. Користев продукти од брендот Ингрид, сакав пред да напишам рецензии за производите прво да ви ги представам преку видео.
Се надевам ви се допаѓа. :)
Производи кои што ги користев:

Ingrid Make up Base - Mattyfying & Anti - Redness
Ingrid Cosmetics - Ideal Lumi 201 Foundation
Ingrid Cosmetics - Luminous Concealer 10
Ingrid Cosmetics - Idealist Pressed Silk Powder 01
Ingrid Cosmetics - Satin Touch Blush 12
Ingrid HD bronzing powder Ingrid HD Shimmer Powder


Очи:
Ingrid Cosmetics - Shadow Base Ingrid Cosmetics - Eyeshadow palette 1 Ingrid Cosmetics - Eyeshadow Palette 5 Ingrid Cosmetics - Eyeliner
Усни: Don Juan 328 i 3112 comments:

 1. Здраво Азизе, навистина преубаво видео со предобар квалитет а и самата шминка е феноменална и на врвно ниво, браво! Би сакала да те прашам како би ги споредила оваа пудра ideal lumi на ингрид со mineral silk and lift од ингрид? Јас лично ја обожавам mineral silk & lift, но имам мал проблем со тоа што и најсветлата нијанса (29) ми е темна за мојот тен бидејќи во текот на денот ми оксидира. Па би сакала да знам дали истиот проблем си го имала и ти, поконкретно со оваа ideal lumi, дали има доволно светли нијанси со жолт подтон или неутрален , дали покривноста е слична меѓу двете пудри, ако не која е попокривна по твое мислење и цената на ideal lumi колку е? Поздрав и само вака продолжи :D <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Здраво Јасмина! :)
   Прво многу ти благодарам и мило ми е што ти се допаѓа.
   Ќе те израдувам, Ingrid Mineral silk and lift има уште една нова светла нијанса 28 и е со жолт подолн.
   Овие две пудри се многу слични ама имаат различна текстура и покривност.
   Новата Lumi има сјаен финиш и по течна текстура, има ослична покривност и цена од 400 ден, за сува или нормална кожа би била идеална. Не приметив оксидирање и има многу светли нијанси со жолт подон. Мене ми е одлична за преку ден ама имам комбинирана кожа па за жал брзо светнувам затоа што и самата пудра е со сјаен финиш.
   Ингрид исто така имаат уште една пудра Ideal Face/Skin мислам дека е, и исто така и таа е одлична пудра со одлична покривност ама е со пумпичка што некогаш не е многу практична.
   А, минералната пудра исто така има средна покривност и сјаен финиш ама самата текстура на пудрата е по густа а и поевтина е околу 200 ден.

   Се надевам дека ти помогнав, наскоро ќе објавам детална рецензија на Lumi новата течна пудра па ќе можеш да прочиташ за позитивните и негативните страни на пудрата.

   Delete