Thursday, September 24, 2015

FOTD - Olive green smoky eyes

Шминкава ми беше за Бајрам, и кога е Бајрам скоро секогаш имам по драматична шминка. Многу сакам да еспериментирам со шминката, бојава одлично одговара на сите бои на очи и стилот е во "smoky eyes".
Прво нанесов база за сенка од Авон, потоа на горниот дел од окото прво нанесов од сенките на Авон 'mocha latte' нијансата 2 и 4, и ги исенчав за да не остане груба линија. Потоа на капакот нанесов црно моливче со дискретни светки од MAC за сенката да има уште подобра пигментација. Убаво го изблендав моливчето па потоа нанесов сиво/зелена сенка со светки од Lancome erika F. Потоа ставив туш за очи од Golden Rose, и масксра Instant volume dramatic на Mac.
Продукти што ги користев:


Лице:
Revlon ColorStay Foundation 180 Sand
Maybelline Fit Me Concealer 15
Catrice Camouflage Concealer 10 Ivory
Isadora Face Sculptor

Очи:
Avon eyeshadow base
Avon eyeshadow quartet Mocha Latte
Mac eye kohl Tarnish
Lancome Mono eyeshadow Erika F
Golden Rose Eyeliner
Mac Instant Volume Dramatic
Flomar Waterproof eyeliner

Усни:
Kiko Cosmetics Lip definer 313 Coffe brown
Ingrid Cosmetics 300

Веѓи:
Avon Brow definer - Dark Brown
Essence brow gel


2 comments:

  1. Прекрасна како и секогаш :)

    http://fashionconfessions.blogspot.mk/

    ReplyDelete
  2. Your brows are amazing! Wish mine look like that. :) And know that I have already said this but this hair color suits you really good. :D

    ReplyDelete